راهنمای سفر به وان در سال 1403
راهنمای سفر به وان در سال 1403 ۲۵ مهر ۱۴۰۲

وان یکی از شهرهای مرزی ترکیه و از محبوب‌ترین مقاصد خارجی برای ایرانیان است. از آنجایی که این شهر در نزدیکی ایران قرار دارد؛ سفر به آن پیچیدگی خاصی نداشته و تنها با آگاهی از برخی اطلاعات ضروری خواهید توانست لحظات شگفت‌انگیزی را برای خود به ثبت برسانید. به عنوان مثال انتخاب وسیله نقلیه برای سفر به وان، هزینه‌های سفر در سال 1403، جاهای دیدنی، سیستم حمل و نقل و... از مهمترین نکاتی هستند که در این سفر باید بلد باشید. به همین منظور پا به پا 24 را در ادامه مطلب همراهی کنید تا با صفر تا صد نحوه سفر به وان آشنا شویم.

راهنمای کامل سفر به وان

وان چند سالی است که به علت مراکز خرید متعدد، رستوران‌های خوشنام و هتل‌های راحت خود توانسته است جایگاه ویژه‌ای میان گردشگران ایرانی کسب کند و هرساله میزبان جمع کثیری از آن‌ها باشد. جالب است بدانید بسیاری از افراد گمان می‌کنند وان دارای فرودگاه نبوده و امکان سفر هوایی به این شهر وجود ندارد. در صورتی که این دیدگاه نادرست است و شما می‌توانید در ایام مختلف سال از ایران به مقصد فرودگاه وان پرواز کنید. در ادامه با نحوه سفر به وان به صورت هوایی و زمینی بیشتر آشنا می‌شویم.

 

توجه کنید سفر به وان ترکیه بدون پاسپورت امکان‌پذیر نیست و برای ورود به این کشور می‌بایست پاسپورت خود را تهیه کرده باشید. همچنین در حال حاضر
(تابستان 1401) شرایط سفر به ترکیه در دوران کرونا به حالت قبل بازگشته است و دیگر نیازی به تست کرونا و گرفتن حس کد نخواهید داشت.
 
 
بهترین زمان برای سفر به وان ترکیه
از آنجایی که وان یک شهر مرزی است و آب و هوایی کوهستانی دارد؛ بهترین زمان سفر به وان دو فصل بهار و تابستان و تا حدودی اوایل پاییز است. اگر بخواهیم به طور دقیق‌تر این موضوع را بررسی کنیم باید بگوییم خرداد ماه، بهترین زمان سفر به وان شناخته می‌شود و آب و هوای این شهر در شرایط بسیار مناسبی قرار دارد. البته سفر به وان در زمستان نیز خالی از لطف نبوده و طبیعت حیرت انگیزی را به نمایش خواهد گذاشت. با این حال بهتر است قبل از برنامه ریزی برای سفر در زمستان، جاده‌های کوهستانی و سردی هوای این را در نظر بگیرید. همین موضوع سبب می‌شود تا تردد مسافران در این شهر کاهش یابد و فصل زمستان ارزان ترین زمان سفر به وان شناخته شود.

 

هزینه سفر به وان ترکیه سال 1403
یکی از مواردی که قبل از هر اقدامی باید بررسی کنید؛ هزینه سفر به وان ترکیه است. این هزینه با توجه به انتخاب وسیله حمل و نقل، نوع هتل و... متغیر بوده و برای هر فرد فرق می‌کند. در زیر لیست هزینه های سفر به وان ترکیه را مشاهده می‌کنید:
 

 هزینه سفر به وان با هواپیما سال 1403
قیمت بلیط هواپیما تهران وان ترکیه 1403 حداقل 8 میلیون تومان است. از آنجایی که این هزینه ثابت نیست توصیه می‌کنیم برای اطلاع دقیق‌تر، مبدا، مقصد  و زمان پرواز خود را در بخش بلیط هواپیما پا به پا 24 جستجو کنید.
 

هزینه سفر زمینی به وان ترکیه با اتوبوس در سال 1403

اگر سفر به وان از تبریز (مرز رازی) را انتخاب کرده باشید؛ باید 299 هزار تومان را به عنوان قیمت بلیط اتوبوس تهران به تبریز 1403 پرداخت کنید. هزینه بلیط اتوبوس تبریز تا وان نیز به آن افزوده می‌شود.
 

 هزینه سفر زمینی به وان ترکیه با قطار سال 1403

از آنجایی که در حال حاضر (تابستان 1403) امکان سفر به وان با قطار میسر نیست؛ هزینه مشخصی برای این کار اعلام نشده است.
 

هزینه سفر زمینی به وان ترکیه با خودروی شخصی سال 1403

در سفر زمینی به وان با ماشین شخصی باید هزینه‌های اخذ مجوز عبور از مرز، دریافت گواهینامه بین المللی، کاپوتاژ (مجوز خروج ماشین از کشور) ، دفترچه بین المللی ماشین، عوارض خروج از کشور و پلاک بین‌المللی را پرداخت کنید. هزینه بنزین را نیز باید در نظر بگیرید که قیمت آن در سال 1401 لیتری 1500 (سهمیه‌ای) است. همچنین اگر قصد دارید خودرو را در پارکینگ‌های شبانه روزی مرز ایران نگه دارید و با وسیله دیگری به وان بروید؛ باید مبلغ پارکینگ را نیز لحاظ کنید. برای آشنایی دقیق‌تر مطلب «سفر با ماشین شخصی به خارج از کشور» را از پا به پا 24 مطالعه کنید.
 

هزینه عوارض خروج از کشور برای سفر به وان سال 1403

بر اساس قوانین جمهوری اسلامی ایران تفاوتی ندارد که مقصد شما یکی از شهرهای مرزی کشور همسایه باشد یا پایتخت آن، شما برای هر بار خروج از کشور موظف به پرداخت هزینه عوارض خروج از کشور هستید. بر این اساس اگر اولین باری است که در سال جاری از کشور خارج می‌شوید باید 400 هزار تومان برای عوارض پرداخت کنید و برای بار دوم یا سوم نیز باید به ترتیب  600 هزار و 800 هزار تومان برای این کار بپردازید. البته نکته قابل توجه این است که از آنجایی که خودپردازهای مخصوص در پایانه های مرزی تعبیه شده‌اند شما می‌‍توانید هزینه عوارض خروج خود را در مرز نیز بپردازید. با این وجود توصیه می‌شود این کار را قبل از عزیمت به مرز انجام دهید تا به هنگام خروج از کشور در مرز معطل نشوید.
 

 

هزینه دریافت پاسپورت برای سفر به وان سال 1403

برای سفر به وان ترکیه می‌بایست پاسپورت یا گذرنامه تهیه کنید. هزینه دریافت پاسپورت در سال 1403 در مجموع 304 هزار تومان است. هزینه تمدید یا تعویض پاسپورت نیز 190 هزار تومان خواهد بود.
 
 
*توجه نمایید در راهنمای سفر به وان ترکیه هزینه‌های دیگری نیز در غالب هزینه اقامت در هتل های وان، هزینه غذا در وان، هزینه خرید در وان، هزینه رفت و آمد و حمل و نقل عمومی در وان نیز وجود دارد که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.
 

راهنمای سفر به وان با تور وان سال 1403
همواره سفر با تور برای مقاصد خارجی از محبوبیت زیادی برخوردار بوده و هزینه‌ها را تا حد قابل توجهی کاهش خواهد داد. چرا که در سفر به وان با تور دیگر نیازی به هماهنگی پرواز و زمان اقامت در هتل و بررسی هزینه‌ها و... ندارید و تمامی خدمات مورد نیاز خود را به صورت یک‌جا پرداخت می‌کنید. برای اطلاع از قیمت تور وان با هواپیما، تور زمینی به وان در سال 1403 و... با تیم پا به پا 24 تماس بگیرید.
 

نحوه سفر به وان با هواپیما ئر سال 1403

اگر قصد دارید سریع‌ترین نحوه سفر به وان را انتخاب کنید؛ تنها کافی است بلیط هواپیمای وان را از پا به پا 24 رزرو کرده و در کمترین زمان خود را به ترکیه برسانید. تنها نکته‌ای که در سفر به وان با هواپیما باید توجه کنید؛ این است که پرواز مستقیم از ایران به فرودگاه وان وجود ندارد. بنابراین چه مبدا شما تهران و چه تبریز باشد؛ تفاوتی نکرده و باید یک توقف در آنکارا یا استانبول داشته باشید. سپس مجددا سوار هواپیما شده و به وان ترکیه بروید.
 
نبودن پرواز مستقیم به وان سبب می‌شود تا این شیوه از محبوبیت کمتری میان مسافران برخوردار باشد و سفر زمینی به وان انتخاب مناسب‌تری تلقی شود. مدت زمان سفر به وان با هواپیما از تهران نیز حداقل 5 ساعت و حداکثر 28 ساعت است. این اختلاف مربوط به زمان توقف می‌شود که برای هر پرواز متفاوت می‌باشد. برای مشاهده پروازهای ایران به وان مبدا، مقصد و زمان سفر را در پا به پا 24 جستجو کنید.
 

راهنمای سفر زمینی به وان سال 1403
اگر سفر زمینی به وان ترکیه را انتخاب کرده‌اید باید بدانید 3 روش برای این کار وجود دارد که شامل اتوبوس، قطار و خودروی شخصی می‌شود.

فارغ از اینکه کدام یک از این شیوه‌ها را مد نظر دارید؛ 3 مرز و 3 مسیر پیش رو خواهید داشت در زیر مشاهده می‌کنید:
 
سفر به وان از مرز رازی در خوی: مدت زمان سفر به وان از خوی حداکثر 2 ساعت و 30 دقیقه است و مسافت آن 170 کیلومتر می‌باشد. این مسیر کوتاه‌ترین شیوه و بهترین روش سفر زمینی به وان شناخته می‌شود

 

 1. سفر به وان از مرز سرو در ارومیه: مدت زمان سفر به وان از ارومیه حداکثر 4 ساعت و 20 دقیقه است و مسافت آن 289 کیلومتر می‌باشد
 2. سفر به وان از مرز بازرگان در ماکو: مدت زمان سفر به وان از مرز بازرگان به طور متوسط 3 ساعت و 30 دقیقه است و مسافت آن 132 کیلومتر می‌باشد.

 

در بخش بعد با جزئیات بیشتر این مسیرها و سفر به وان از تبریز آشنا می‌شویم.
 

 سفر به وان با اتوبوس سال 1403

همانطور که کمی پیش نیز اشاره کرده‌ایم، سفر زمینی به وان از طریق 3 مرز انجام می‌گیرد. در این بخش قصد داریم به صورت دقیق‌تر با این مرزها آشنا شویم. برای سفر به وان با اتوبوس، ابتدا باید مسیر خود را مشخص کنید و سپس برای خط مورد نظر خود بلیط اتوبوس بخرید. برای این کار باید یکی از سه مرز زمینی رازی – کاپیکوی، سرو – اسندره و یا بازرگان – گورباغ را انتخاب نمایید.

 
*برای اطلاع از قیمت تور زمینی وان با اتوبوس vip با تیم پا به پا 24 (44035235-021) تماس بگیرید.
 

 

 سفر زمینی به وان از مرز رازی – کاپیکوی سال 1403

اکثر گردشگران ایرانی برای سفر به شهر وان از مرز رازی (خوی) استفاده می‌کنند. این مرز کوتاه ترین مسیر برای رسیدن به وان است و تا مقصد تنها 2 ساعت و نیم فاصله دارد. برای رسیدن به مرز رازی می‌توانید ابتدا به ارومیه یا تبریز بروید و سپس خود را به خوی برسانید. مسیر تبریز -خوی 165 کیلومتر بوده و مسیر ارومیه – خوی 135 کیلومتر است.

 

حال اگر از مبدا تهران عازم سفر می‌شوید بهتر است مسیر تبریز – خوی را انتخاب کنید که کوتاه‌تر می‌باشد. در این سفر 8 ساعت راه تا تبریز و 2 ساعت و 10 دقیقه راه تا مرز رازی پیش رو دارید و از مرز تا شهر وان نیز باید 2 ساعت و نیم راه را طی کنید. اما نکته قابل توجهی که در خصوص مرز رازی وجود دارد این است که عبور و مرور در این مرز با محدودیت زمانی صورت می‌پذیرد. بنابراین اگر قصد دارید سفر به وان از مرز رازی را انتخاب کنید می‌بایست از ساعت 9 صبح تا 5 بعد از ظهر در مرز حضور داشته باشید. البته توصیه می‌شود به دلیل بازرسی مرزی حداقل 2 ساعت قبل از بسته شدن مرز در این مکان حضور پیدا کنید.

 

سفر زمینی به وان از مرز سرو – اسندره سال 1403

اگر سفر به وان از مرز سرو را انتخاب کرده‌اید باید بلیط اتوبوس خود را به مقصد ارومیه بخرید.  پس از آنجا می‌توانید با طی 30 کیلومتر راه به مرز سرو بروید و در نهایت پس از سپری کردن 4 ساعت به شهر وان برسید. جالب است بدانید برخی تورهای زمینی وان نیز این مسیر را برای عبور انتخاب می‌کنند اما این جاده چندان هم برای کسانی که به سفرهای زمینی عادت ندارند مناسب نیست. جاده سرو به وان، یک جاده کوهستانی و پر پیچ و خم است که ممکن است بسیاری از افراد را دچار بیماری حرکت کند. اما این مسیر ویژگی ای دارد که موجب می‌شود بسیاری از مسافران آن را نسبت به مرز رازی ارجح بدانند و آن هم این است که این مرز همیشه فعال است و عبور از آن محدودیت زمانی ندارد.

 

سفر زمینی به وان از مرز بازرگان – گورباغ سال 1403

اگر سفر به وان از مرز بازرگان را انتخاب کرده‌اید، بد نیست بدانید این مسیر طولانی‌ترین راه برای رسیدن به مقصد است؛ چرا که مرز بازرگان به طور معمول برای سفر زمینی با بلیط اتوبوس استانبول یا ترابزون انتخاب می‌شود. با این حال خوبی این مسیر این است که این جاده راهی صاف و هموار دارد و مرز بازرگان نیز همانند مرز سرو یک پایانه مرزی همیشه فعال است. در نهایت گفتنی است پس از عبور مرز بازرگان نیز باید 132 کیلومتر را تا شهر وان سپری کنید که چیزی در حدود 3 ساعت و نیم تا 4 ساعت زمان می‌برد.
 

سفر به وان ترکیه با ماشین شخصی سال 1403 

سفر با ماشین شخصی به وان یکی از روش‌های محبوب سفر زمینی به ترکیه معرفی می‌شود که نیاز به مدارک متعددی دارد. در زیر مدارک لازم برای رفتن به وان ترکیه با ماشین شخصی را مشاهده می‌کنید:
 
 • پاسپورت یا گذرنامه
 • پرداخت عوارض خروج از کشور
 • کاپوتاژ (مجوز خروج ماشین از کشور)
 • گواهینامه بین‌المللی با اعتبار حداقل یک سال
 • پلاک بین‌المللی
 • کارت مالکیت خودرو
 • دفترچه ماشین
 • بیمه 10 روزه خودرو

 

 
پس از جمع‌آوری این مدارک قادر خواهید بود سفر خاطره‌انگیز و پرماجرای خود را به وان آغاز کنید. در زیر دو مسیر پیشنهادی برای سفر زمینی به وان ترکیه با ماشین شخصی را آورده‌ایم که انتخاب آن‌ها بستگی به موقعیت محل سکونت شما دارد. توجه کنید شما می‌توانید از شهر خود تا یکی مرزهای ایران با ماشین شخصی بروید و سپس خودروی خود را در پارکینگ‌های شبانه روزی گذاشته و با وسایل حمل و نقل عمومی (دلموش‌ها) به وان برسید. با این کار دیگر نیازی به به پرداخت هزینه‌های کاپوتاژ ماشین و پلاک بین المللی و... نخواهید داشت و در هزینه سفر به وان ترکیه با ماشین شخصی صرفه جویی کرده‌اید. 
 
 1. تهران – خوی – مرز رازی – وان
 2. تبریز – خوی – مرز رازی – وان
 3. ارومیه – خوی – مرز رازی – وان

 

راهنمای سفر به وان با قطارسال 1403

اگر قصد دارید مسافرتی آسان و بدون دردسر داشته باشید؛ سفر به وان با قطار را انتخاب نکنید. چرا که در این روش معطلی‌های بسیاری وجود دارد و پس از رسیدن به مرز می‌بایست از قطار پیاده شده و پس از بازرسی‎های زمان‌بر مجددا سوار شوید. علاوه‌بر طولانی بودن مدت زمان سفر به وان با قطار، تنها مسیر ریلی موجود، راه‌های تهران – تبریز – مرز رازی – وان، تهران – تبریز – مرز بازرگان - وان و تبریز – وان هستند. حال اگر ساکن سایر شهرهای ایران باشید، بر دشواری سفر با قطار به وان افزوده خواهد شد. برای اطلاع از قیمت تور وان با قطار، تور وان با قطار از تهران و... با تیم پا به پا 24 تماس بگیرید.
*در حال حاضر امکان استفاده از این روش به علت نبودن مسیر ریلی مناسب وجود ندارد.
 

اقامت در هتل های وان ترکی سال 1403

در این بخش با قیمت رزرو هتل در وان ترکیه آشنا می‌شویم و از بهترین تا ارزان‌ترین هتل‌ها را معرفی می‌کنیم:
 
 • هتل 5 ستاره Doubletree by Hilton Van با قیمت رزرو برای هر شب اقامت 7 میلیون
 • هتل 5 ستاره The Conforium Hotel Van
 • هتل 4 ستاره sahmaran hotel van با قیمت رزرو برای هر شب اقامت 1 میلیون تومان
 • هتل 4 ستاره الیت نور
 • هتل 4 ستاره Grand Hotel Van
 • هتل 4 ستاره haldi hotel van
 • هتل 3 ستاره رئال سوئیت وان
 • هتل 3 ستاره Sardur Hotel Van

 

حمل و نقل در وان در سال 1403

سیستم حمل و نقل وان شامل انواع وسیله نقلیه هوایی، دریایی و زمینی می‌شود که برای رفت و آمد درون شهری و برون شهری قابل استفاده است. در این میان به دنبال سفر ارزان به وان هستید، بهتر است به جای استفاده از تاکسی‌، به سراغ اتوبوس و دولموش‌های وان بروید. دولموش‌ها از ون کوچکتر و از اتوبوس بزرگتر هستند و کرایه کمتری نسبت به سایرین دارند.

 

جاهاي ديدني وان تركيه سال 1403

در زیر لیست جاذبه های گردشگری وان را مشاهده می‌کنید که از محبوب‌ترین و بهترین اماکن دیدنی این شهر هستند.
ورود به اکثر این مناطق رایگان بوده و هزینه‌ای از شما دریافت نمی‌شود.
 
 • ساحل دریاچه وان
 • آبشار مرادیه وان ترکیه
 • جزیره آکدامار (آختامار)
 • پارک کورتولوش
 • کشتی های تفریحی در اسکله وان
 • خانه گربه های وان
 • کلیسای صلیب مقدس وان
 • قلعه وان
 •  

مراکز خرید در وان در سال 1403

خرید در سفرهای خارجی یکی از لذت‌بخش‌ترین کارها است و ترکیه بهترین کشور برای این اقدام شناخته می‌شود. مراکز خرید متنوع زیادی در وان وجود دارند که برای گردش، خرید سوغاتی و تهیه کالاهای برند بهترین انتخاب هستند. بنابراین توصیه می‌کنیم اگر به وان سفر کردید حتما سری به مغازه‌ها و بوتیک‌های خیابان جمهوریت بزنید و از مرکز خرید معروف وان ای وی ام (Van AVM) دیدن کنید. همچنین اگر به دنبال خرید ارزان در وان هستید به سراغ بازار روس
بروید.
 

 

غذاهای وان ترکیه در سال 1403
در سفر به وان هرگز از غذاهای خیابانی و خوراکی‌های لذیذ ترکی در رستوران‌ها غافل نشوید. از خوشمزه‌ترین این غذاها و دسرهای ترکی می‌توانیم به دلمه سارما، کوفته، لاهماجون، کومپیر و بورک اشاره کنیم. قیمت غذا در وان نیز برای رستوران‌های ارزان تقریبا 80 لیر بوده و برای رستوران‌های معمولی و متوسط 150 لیر است.

 

 سوالات متداول درباره راهنمای سفر به وان ترکیه سال 1403

 • مدارک لازم برای سفر به وان ترکیه چیست؟ پاسپورت با اعتبار حداقل 6 ماه و رسید عوارض خروج از کشور
 • چگونه به وان سفر کنیم؟ بهترین شیوه سفر به وان برای هر فرد متفاوت است. اگر به دنبال سفر ارزان هستید، اتوبوس را انتخاب کنید؛ اگر
 •  
 • ساکن تبریز و شهرهای مرزی هستید، با ماشین شخصی بروید و اگر به دنبال سفر آسان از تهران به وان هستید بلیط هواپیما بخرید.
 • آیا برای سفر به وان تست کرونا لازم است؟ خیر.
 • در شرایط سفر به ترکیه در دوران کرونا 1401 این محدودیت برداشته شده است.
 • سفر به وان ترکیه بدون پاسپورت امکان پذیر است؟ خیر.
 • برای سفر به وان ترکیه اخذ پاسپورت ضروری است.
 • سفر به وان پاسپورت میخواهد؟ بله
 • اعتبار پاسپورت برای سفر به وان چقدر است؟ حداقل 6 ماه
 • برای سفر به وان چقدر پول لازم است؟ هزینه سفر به وان به عوامل زیادی همچون انتخاب وسیله نقلیه و رزرو هتل بستگی دارد که در این مطلب به آن پرداخته‌ایم.
 • آیا امکان سفر از وان به استانبول وجود دارد؟ بله، شما می‌توانید با انواع وسیله حمل و نقل عمومی خود را از استانبول به وان برسانید.

شما به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

(0/0)

نظرات

ارسال دیدگاه

لغو پاسخ